Młody Tancerz Roku 2017

Historia Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy (ang. Eurovision Young Dancers) to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń tanecznych. Odbywa się od 1985 roku. Jego organizatorem jest Europejska Unia Nadawców (EBU).

Konkurs odbywa się co dwa lata (wymiennie z konkursem dla młodych muzyków) i przeznaczony jest dla solistów w wieku od 16 do 21 lat, reprezentujących poszczególne stacje telewizyjne.

Na przestrzeni lat zmieniała się formuła konkursu. Początkowo mogli w nim brać udział tylko tancerze klasyczni. Dzisiaj oprócz klasyki pojawiają się także inne style tańca takie jak hip-hop czy modern.

Każdy tancerz musi zaprezentować się w tańcu solowym i choreografii grupowej. Dwóch najlepszych reprezentantów przechodzi do finału, podczas którego muszą zaprezentować spontaniczny taniec, który decyduje o zwycięstwie.

Polska zadebiutowała w konkursie w roku 1993. Polscy tancerze wygrywali Eurowizję dla Młodych Tancerzy dwukrotnie. W 2015r. w Pilznie zwyciężyła Viktoria Nowak a w 2001r. w Londynie Marcin i Dawid Kupińscy. Telewizja Polska była organizatorem trzech edycji konkursu. W 1997 impreza odbyła się w Gdyni, w 2005 roku w Warszawie, w roku 2013 w Gdańsku.

Polski reprezentant wybierany jest podczas Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Organizatorem eliminacji jest TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca.