Młody Tancerz Roku 2017

aktualności

Paulina Bidzińska najlepsza!

Paulina Bidzińska najlepsza!

Paulina zaprezentowała się w „Diamentowym śnie” Juliena Marchala do choreografii Anny Śmiganowskiej.
Jury miało duży problem z wyborem, ponieważ wszyscy tancerze reprezentowali wysoki poziom. Do ścisłego finałowego pojedynku wybrano Paulinę Bidzińską i Hannę Szychowicz. Lepsza okazała się Paulina.
Nagrodę w wysokości 20 000 zł. ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Paulina otrzymała też nagrodę Narodowego Centrum Edukacji w wysokości 15 000 zł. Ufundowaną przez Zdzisława Bojanowskiego dla najlepszej tancerki ze szkoły baletowej.
Nagrodę Instytutu Muzyki i Tańca otrzymała Hanna Szychowicz – jest to udział w wybranych przez uczestniczkę warsztatach do kwoty 10 000 zł. Przewodnicząca jury Iwona Pasińska ufundowała swoja nagrodę jaką jest udział w Laboratoriach Twórczych w Poznaniu przekazała Bartłomiejowi Malarzowi.
Nagrodę publiczności otrzymała Pola Gonciarz.
Gratulujemy!

Paulina Bidzińska i Hanna Szychowicz: Finałowy pojedynek!

Paulina Bidzińska i Hanna Szychowicz: Finałowy pojedynek!

„False Awakening” – muzyka John Petrucci. Choreografia: Jacek Przybyłowicz.

Pierwsze próby

Pierwsze próby

Uczestnicy programu rozpoczęli pierwsze próby.

La la Otręby

La la Otręby

Muzeum Motoryzacji i Transportu w Otrębusach zamieniło się dla tancerzy w prawdziwy plan zdjęciowy. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odegrać scenkę z musicalu „La la land”. Jak im poszło?

Próby trwają dalej!

Próby trwają dalej!

Wspólnie wykonają fragment ze spektaklu Jacka Przybyłowicza pt. „Poza horyzont”. Przed nimi trudne zadanie, ponieważ na przygotowanie złożonej choreografii mają tylko pięć dni. Muszą opanować nie tylko skomplikowany układ i uchwycić specyficzny ruch wymyślony przez Jacka, ale, przede wszystkim, pokazać własną osobowość. Choreograf zwraca uwagę na każdy szczegół ułożenia ciała, a nawet spojrzenie.

Podczas finałowego występu jury będzie oceniać uczestników w tańcu grupowym, jak i we współpracy z partnerem.

Jacek Przybyłowicz jest zadowolony z postępów naszych finalistów. Bardzo cieszy go wysoki poziom przygotowania uczestników.

Próby trwają 5 godzin każdego dnia. Do tego dochodzą jeszcze tzw. lekcje i próby występów solowych. Wolny czas wieczorem artyści wykorzystują na integrację i regenerację.

W ramach rozrywki tancerze odwiedzą Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, a także wezmą udział w warsztatach kulinarnych.

Witajcie w Otrębusach!

Witajcie w Otrębusach!

Nasi finaliści mają za sobą pierwszy dzień prób w ośrodku w Otrębusach! Jak wyglądał ich trening? Jaka atmosfera panuje wśród uczestników konkursu? Zobaczcie sami!

Nowy tancerz w finale!

Nowy tancerz w finale!

Mateusz Dryl z powodów zdrowotnych nie weźmie udziału w konkursie. Zastąpi go 17-letni Bartłomiej Malarz - uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej –Lipczyńskiej w Poznaniu.

Bartłomiej Malarz Jest finalistą XX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w kategorii taniec współczesny (2017).

W 2015 r. trzykrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego tancerza” na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych „Drgania Przestrzeni”, na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych „Pląsy dramy” oraz na Międzynarodowym Festiwalu „Przystań dla Tańca”.

W 2016r. znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu. W tym samym roku wziął udział w operze „Les Indees Galantes” podczas Festiwalu Operowego w Bydgoszczy.

Marzy o tańczeniu w Nederlands Dans Theater, otworzeniu wegańskiej kawiarni i zostaniu maszynistą. W przyszłości chciałby zostać tancerzem i choreografem.

Co cieszy, co napędza, co inspiruje: Patryk, Pola, Alicja i Mateusz

Co cieszy, co napędza, co inspiruje: Patryk, Pola, Alicja i Mateusz

Kim są uczestnicy tegorocznej edycji konkursu? Jakie są ich mocne i słabe strony, marzenia, lęki, cele? Młodzi tancerze Patryk, Pola, Alicja i Mateusz opowiadają o swoich doświadczeniach, przeżyciach oraz choreografiach współczesnych.

W poszukiwaniu doskonałości: Hania, Szymon, Paulina i Weronika

W poszukiwaniu doskonałości: Hania, Szymon, Paulina i Weronika

Hania, Szymon, Paulina i Weronika to młodzi artyści o odmiennych doświadczeniach, stażu treningowym i inspiracjach, ale łączy ich wspólny cel – osiągnięcie warsztatu bliskiego perfekcji i rozpoczęcie owocnej kariery w zawodzie. Kim są? Co napędza ich do działania? O czym marzą?

Ośmiu wspaniałych

Ośmiu wspaniałych

Ośmiu tancerzy prezentujących różne style tańca będzie walczyć o tytuł Młodego Tancerza Roku. Najlepszy z nich będzie reprezentować Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Czechach.

To najlepsi z najlepszych wybrani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz TVP KULTURA na podstawie osiągnięć artystycznych.

Rywalizacja o tytuł Młodego Tancerza Roku łączy cechy poważnego konkursu z telewizyjnym talent show. 28 maja podczas finału każdy z uczestników zaprezentuje się w tańcu solowym a także w choreografii grupowej przygotowanej przez znakomitego choreografa Jacka Przybyłowicza.

Dwóch najlepszych finalistów zaprezentuje spontaniczny taniec, który zdecyduje o zwycięstwie.

Tancerzy będzie oceniać jury złożone z profesjonalnych tancerzy i choreografów. Ostatnim głosem jurorskim będzie głos telewidzów, którzy wybiorą swojego faworyta za pośrednictwem systemu audiotele.

O tytuł Młodego Tancerza Roku będą walczyć:
Paulina Bidzińska (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Poznaniu)
Pola Gonciarz (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Warszawie)
Szymon Hawryszko (Caro Dance Company w Siedlcach)
Patryk Kaczmarek ( PWST im. L. Solskiego Wydział Teatru Tańca w Bytomiu)
Alicja Kaczor (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu)
Weronika Sieczkarek (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Poznaniu)
Hanna Szychowicz (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Łodzi)
Bartłomiej Malarz (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu)

Transmisja konkursu 28 maja o godz. 20:00 w TVP KULTURA oraz na www.mlodytancerzroku2017.tvp.pl.