Młody Tancerz Roku 2017

aktualności

Młody Tancerz Roku jest Polakiem

Młody Tancerz Roku jest Polakiem

Za nami Konkurs Piosenki Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Polskę reprezentowała Paulina Bidzińska w tańcu „La certa” z choreografią Jacka Przybyłowicza i do muzyki Antonio Vivaldiego. Spośród ósemki uczestników jury w składzie: Daria Klimentova (Czechy), Ambra Succi (Szwecja) i Itzik Galili (Izrael) wyłoniło finałową dwójkę: Słowenię i Polskę. Oprócz tytułu, Polka otrzymała także 7 tys. euro. To już trzecie zwycięstwo reprezentanta Polski, po wygranej w 2001 i 2015 roku. Czy oznacza to, że konkurs w 2019 roku odbędzie się w Polsce? Przekonamy się już wkrótce.

Paulina Bidzińska jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Aktualnie tańczy w Zespole Baletowym Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Nie otrzymała jeszcze solowej partii, ale na pewno będzie można ją zobaczyć w „Dziadku do orzechów i królu myszy”, „Poskromieniu złośnicy” i w spektaklu „Balety polskie”.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy Praga 2017

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy Praga 2017

W tym roku w Pradze o tytuł najlepszego młodego tancerza Europy będzie walczyć ośmioro uczestników, którzy reprezentują Czechy, Słowenię, Niemcy, Maltę, Norwegię, Portugalię, Szwecję oraz Polskę. W naszych barwach wystąpi zwyciężczyni tegorocznego Konkursu Młody Tancerz Roku Paulina Bidzińska, która zaprezentuje się w specjalnie przygotowanej na tę okazję choreografii Jacka Przybyłowicza. Młodych tancerzy oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie Daria Klimentov, Ambra Succi i Itzik Galili. Konkursowe emocje na żywo 16 grudnia 2017 r. w TVP Kultura o godz. 20.00

Paulina Bidzińska najlepsza!

Paulina Bidzińska najlepsza!

Paulina zaprezentowała się w „Diamentowym śnie” Juliena Marchala do choreografii Anny Śmiganowskiej.
Jury miało duży problem z wyborem, ponieważ wszyscy tancerze reprezentowali wysoki poziom. Do ścisłego finałowego pojedynku wybrano Paulinę Bidzińską i Hannę Szychowicz. Lepsza okazała się Paulina.
Nagrodę w wysokości 20 000 zł. ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Paulina otrzymała też nagrodę Narodowego Centrum Edukacji w wysokości 15 000 zł. Ufundowaną przez Zdzisława Bojanowskiego dla najlepszej tancerki ze szkoły baletowej.
Nagrodę Instytutu Muzyki i Tańca otrzymała Hanna Szychowicz – jest to udział w wybranych przez uczestniczkę warsztatach do kwoty 10 000 zł. Przewodnicząca jury Iwona Pasińska ufundowała swoja nagrodę jaką jest udział w Laboratoriach Twórczych w Poznaniu przekazała Bartłomiejowi Malarzowi.
Nagrodę publiczności otrzymała Pola Gonciarz.
Gratulujemy!

Paulina Bidzińska i Hanna Szychowicz: Finałowy pojedynek!

Paulina Bidzińska i Hanna Szychowicz: Finałowy pojedynek!

„False Awakening” – muzyka John Petrucci. Choreografia: Jacek Przybyłowicz.

Pierwsze próby

Pierwsze próby

Uczestnicy programu rozpoczęli pierwsze próby.

La la Otręby

La la Otręby

Muzeum Motoryzacji i Transportu w Otrębusach zamieniło się dla tancerzy w prawdziwy plan zdjęciowy. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odegrać scenkę z musicalu „La la land”. Jak im poszło?

Próby trwają dalej!

Próby trwają dalej!

Wspólnie wykonają fragment ze spektaklu Jacka Przybyłowicza pt. „Poza horyzont”. Przed nimi trudne zadanie, ponieważ na przygotowanie złożonej choreografii mają tylko pięć dni. Muszą opanować nie tylko skomplikowany układ i uchwycić specyficzny ruch wymyślony przez Jacka, ale, przede wszystkim, pokazać własną osobowość. Choreograf zwraca uwagę na każdy szczegół ułożenia ciała, a nawet spojrzenie.

Podczas finałowego występu jury będzie oceniać uczestników w tańcu grupowym, jak i we współpracy z partnerem.

Jacek Przybyłowicz jest zadowolony z postępów naszych finalistów. Bardzo cieszy go wysoki poziom przygotowania uczestników.

Próby trwają 5 godzin każdego dnia. Do tego dochodzą jeszcze tzw. lekcje i próby występów solowych. Wolny czas wieczorem artyści wykorzystują na integrację i regenerację.

W ramach rozrywki tancerze odwiedzą Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, a także wezmą udział w warsztatach kulinarnych.

Witajcie w Otrębusach!

Witajcie w Otrębusach!

Nasi finaliści mają za sobą pierwszy dzień prób w ośrodku w Otrębusach! Jak wyglądał ich trening? Jaka atmosfera panuje wśród uczestników konkursu? Zobaczcie sami!

Nowy tancerz w finale!

Nowy tancerz w finale!

Mateusz Dryl z powodów zdrowotnych nie weźmie udziału w konkursie. Zastąpi go 17-letni Bartłomiej Malarz - uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej –Lipczyńskiej w Poznaniu.

Bartłomiej Malarz Jest finalistą XX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w kategorii taniec współczesny (2017).

W 2015 r. trzykrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego tancerza” na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych „Drgania Przestrzeni”, na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych „Pląsy dramy” oraz na Międzynarodowym Festiwalu „Przystań dla Tańca”.

W 2016r. znalazł się w finale Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu. W tym samym roku wziął udział w operze „Les Indees Galantes” podczas Festiwalu Operowego w Bydgoszczy.

Marzy o tańczeniu w Nederlands Dans Theater, otworzeniu wegańskiej kawiarni i zostaniu maszynistą. W przyszłości chciałby zostać tancerzem i choreografem.

Co cieszy, co napędza, co inspiruje: Patryk, Pola, Alicja i Mateusz

Co cieszy, co napędza, co inspiruje: Patryk, Pola, Alicja i Mateusz

Kim są uczestnicy tegorocznej edycji konkursu? Jakie są ich mocne i słabe strony, marzenia, lęki, cele? Młodzi tancerze Patryk, Pola, Alicja i Mateusz opowiadają o swoich doświadczeniach, przeżyciach oraz choreografiach współczesnych.