Młody Tancerz Roku

aktualności

Artem Rybalchenko wygrał konkurs Młodego Tancerza Roku 2021

Artem Rybalchenko wygrał konkurs Młodego Tancerza Roku 2021

Swoją nagrodę, w wysokości 15 tysięcy złotych, ufundował również Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski. Otrzymała ją Jagoda Rusek. Oprócz niej Artem Rybalchenko w finale pokonał Annę Shmatchenko, Tamiłę Dudnik, Julię Bielską i Barbarę Postek. Wszyscy finaliści Konkursu Młody Tancerz Roku 2021 otrzymali nagrody rzeczowe. To Indywidualny pakiet konsultacyjno-warsztatowy „wspieraMY”, ufundowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca o wartości 8 tysięcy złotych.

Artem Rybalchenko jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Pochodzi z Ukrainy. W Polsce mieszka od 5 lat.

Dotychczasowe osiągnięcia Artema: II miejsce na konkursie w Kijowie, II miejsce na konkursie X-dance Festival w Macedonii, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie choreograficznym w Bytomiu. Odbył też tournée po Chinach.

Poza tańcem interesuje się modą i fotografią. Lubi muzykę elektroniczną i francuskie piosenki. W przyszłości chciałby być cenionym choreografem.

Julia Ciesielska z gościnnym występem w finale!

Julia Ciesielska z gościnnym występem w finale!

Julia ma swoim koncie wiele sukcesów. W tym roku udało jej się dostać do Wyższej Akademii Muzycznej Juilliard School w Nowym Jorku. Jako pierwsza polska tancerka będzie studiować w tej renomowanej szkole na wydziale tanecznym. Placówka kształci najlepszych artystów na świecie. To wielkie wyróżnienie, ponieważ rocznie do szkoły przyjmowanych jest jedynie 24 tancerzy z grona kilkuset chętnych.

− Od zawsze moim największym marzeniem było rozwijanie swojej pasji wśród najlepszych artystów z całego świata − mówi Julia. − W wieku 14 lat poczułam, że taniec to dla mnie coś więcej niż pasja i chcę to robić zawodowo. Do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku dołączyłam 4 lata później niż moi rówieśnicy. Ciężko trenowałam, aby nadrobić zaległości. Nie było łatwo! Kosztowało mnie to wiele wysiłku, litry potu a czasem także łez. Na szczęście udało się! Wówczas zrozumiałam, że balet jest tym, co naprawdę kocham i nie wyobrażam sobie życia bez niego!

W programie Julia zaprezentuje się w dwóch układach choreograficznych. Jednym z nich będzie słynny „Umierający łabędź”.

Szóstka finalistów w konkursie Młody Tancerz Roku 2021

Szóstka finalistów w konkursie Młody Tancerz Roku 2021

W pierwszym półfinale do ścisłej czołówki weszli: Jagoda Rusek, Anna Shmatchenko, Tamiła Dudnik i Artem Rybalchenko.

W drugiej części przesłuchań półfinałowych wystąpiła ósemka tancerzy. Każdy z nich zaprezentował się w choreografii klasycznej i układzie dowolnym. Niektórzy przygotowali własne choreografie. Byli to: Vanessa Zwolińska, Barbara Postek, Maciej Duda, Martyna Warzocha, Oliwia Czarnocka, Marta Wiszczuk, Wiktor Perdek.

Znamy pierwszą grupę finalistów konkursu Młody Tancerz Roku 2021

Znamy pierwszą grupę finalistów konkursu Młody Tancerz Roku 2021

W pierwszej części przesłuchań półfinałowych wystąpiła ósemka tancerzy. Każdy z nich zaprezentował się w choreografii klasycznej i układzie dowolnym. Niektórzy przygotowali własne choreografie.

Jury podkreślało wysoki poziom uczestników i zaangażowanie. To dla mnie wielkie przeżycie artystyczne – mówiła Aleksandra Dziurosz. – Jesteście wspaniałą młodzieżą i przyszłością naszego kraju w tańcu klasycznym, współczesnym, ludowym, w hip-hopie. Doceniamy waszą pracę, pasję i miłość do tańca – powiedziała jurorka.

Kolejni uczestnicy zaprezentują się w niedzielę 30 maja o godz. 20.00. Zapraszamy do TVP Kultura.

Przed nami konkurs Młody Tancerz Roku 2021!

Przed nami konkurs Młody Tancerz Roku 2021!

W konkursie biorą udział: Malina Capiga, Jagoda Rusek, Zuzanna Burak, Artem Rybalchenko, Tamiła Dudnik, Karolina Merda, Anna Smatchenko, Cezary Szlachta, Vanessa Zwolińska, Barbara Postek, Julia Bielska, Maciej Duda, Martyna Warzocha, Oliwia Czarnocka, Marta Wiszczuk, Wiktor Perdek.

Uczestnicy konkursu reprezentują Ogólnokształcące Szkoły Baletowe z Gdańska, Poznania, Warszawy, Łodzi, Bytomia a także Niepubliczne Szkoły Sztuki Tańca z Siedlec i Białegostoku. Do finału jury zakwalifikuje sześcioro z nich. Każdy z nich zaprezentuje się w choreografii klasycznej i układzie dowolnym.

Tancerzy będzie oceniać znakomite jury: Aleksandra Dziurosz − tancerka, choreografka, Zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, Iwona Pasińska − tancerka, choreografka, dyrektor Polskiego Teatru Tańca oraz Emil Wesołowski − tancerz, choreograf i pedagog.

Autorem scenografii jest Radek Dębniak, wizualizacje przygotował Piotr Maruszak, a światło jest autorstwa Adama Tyszki. Nad całością czuwa reżyser Grzegorz Sadurski. Program prowadzi Katarzyna Sanocka.

Pierwsza część przesłuchań w niedzielę 23 maja o godz. 20:00, część druga tydzień później. Wielki finał 6 czerwca. Transmisje w TVP Kultura!

Poznaliśmy Młodego Tancerza Roku 2019!

Poznaliśmy Młodego Tancerza Roku 2019!

25 czerwca widzowie TVP Kultura, TVP2 oraz TVP VOD mogli oglądać transmisję finałowych występów siedmiu utalentowanych uczniów i studentów szkół baletowych z całej Polski. Spośród 14 półfinalistów do tegorocznego finału Jury wybrało: Gabrielę Dąbek (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu), Dominikę Woszek (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu), Kaspra Górczaka (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Łodzi), Łukasza Bałoniaka (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Warszawie), Nikolę Dworecką (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Warszawie) i Julię Ciesielską (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku). 


Nowością w tegorocznej edycji Konkursu był czynny udział publiczności przed telewizorami, którzy głosując na stronie www.mlodytancerzroku.vod.tvp.pl przyznali tzw. „dziką kartę” niezakwalifikowanej wcześniej do finału Ewelinie Cieśli (Wydział Teatru Tańca Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie). W ramach finału Jurorzy oceniali indywidualne występy oraz taniec grupowy do utworu Józefa Skrzeka pochodzący z filmu „Pokój saren" Lecha Majewskiego, z choreografią przygotowaną przez Iwonę Pasińską, dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. W czasie obrad Jury widzowie programu mogli podziwiać występ ubiegłorocznej zwyciężczyni Pauliny Bidzińskiej oraz finalistę Konkursu z 2015 roku Mariusza Morawskiego, którzy zatańczyli do utworu „Out of breath" Ezio Bosso.

Znamy wszystkich finalistów

Znamy wszystkich finalistów

Finał Młodego Tancerza Roku 2019 będzie można śledzić 25 czerwca o godzinie 20 na antenie TVP2, TVP Kultura oraz w serwisie vod.tvp.pl

Ewelina Cieśla z „dziką kartą”

Ewelina Cieśla z „dziką kartą”

Ewelina Cieśla ma dwadzieścia lat. Studiuje na Akademii Sztuk teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Wydział Teatru Tańca w Bytomiu), na kierunku aktor-tancerz.

W ramach programu Erasmus na rok 2019/2020 zakwalifikowała się na wymianę do Codarts Rotterdam Dance Academy (Holandia). W kolejnym roku szkolnym weźmie udział w półrocznej wymianie z Beijing Dance Academy (Chiny).

W 2017 roku zajęła pierwsze miejsce w kategorii solowej na Festiwalu Tańca „Intermedium” w Krośnie. W 2015 i 2016 roku zdobyła drugą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Współczesnego „Kontrasty” w Mielcu.

Występowała w Zespole Tańca Współczesnego STRECZ i Zespole Tanecznym Kleks. Zna między innymi polską techniki tańca współczesnego, floorwork, technikę Marty Graham, technikę Jose Limona, taniec klasyczny, breakdance, taniec do hip-hopu i muzyki house. Brała udział w wielu warsztatach, ucząc się u nauczycieli polskich i zagranicznych.

Ewelina interesuje się nie tylko tańcem i aktorstwem, lecz także neurokognitywistyką i anatomią, malarstwem oraz piłką nożną i siatkową.

Finał Młodego Tancerza Roku 2019 będzie można śledzić 25 czerwca o godzinie 20 na antenie TVP2, TVP Kultura oraz w serwisie vod.tvp.pl

II półfinał 2019

II półfinał 2019

Prestiżowy konkurs organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem przedsięwzięcia jest promocja utalentowanych uczniów szkół baletowych. W zmaganiach półfinałowych mierzy się czternaścioro tancerzy, w pierwszym półfinale występują: Alan Polański, Łukasz Bałoniak, Nikola Dworecka, Julia Ciesielska, Viviana Zajączkowska, Ewelina Cieśla i Judyta Pakulska.

I półfinał 2019

I półfinał 2019

Prestiżowy konkurs organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem przedsięwzięcia jest promocja utalentowanych uczniów szkół baletowych. W zmaganiach półfinałowych mierzy się czternaścioro tancerzy, w pierwszym półfinale wystąpią: Gabriela Dąbek, Dominika Woszek, Kasper Górczak, Mikołaj Czyżowski, Paulina Grodzińska, Zofia Korpacka i Helena Kozaczko.