Młody Tancerz Roku

aktualności

Zwycięzca konkursu Młody Tancerz Roku 2019 wybrany!

Zwycięzca konkursu Młody Tancerz Roku 2019 wybrany!

25 czerwca widzowie TVP Kultura, TVP2 oraz TVP VOD mogli oglądać transmisję finałowych występów siedmiu utalentowanych uczniów i studentów szkół baletowych z całej Polski. Spośród 14 półfinalistów do tegorocznego finału Jury wybrało: Gabrielę Dąbek (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu), Dominikę Woszek (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu), Kaspra Górczaka (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Łodzi), Łukasza Bałoniaka (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Warszawie), Nikolę Dworecką (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Warszawie) i Julię Ciesielską (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku). 


Nowością w tegorocznej edycji Konkursu był czynny udział publiczności przed telewizorami, którzy głosując na stronie www.mlodytancerzroku.vod.tvp.pl przyznali tzw. „dziką kartę” niezakwalifikowanej wcześniej do finału Ewelinie Cieśli (Wydział Teatru Tańca Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie). W ramach finału Jurorzy oceniali indywidualne występy oraz taniec grupowy do utworu Józefa Skrzeka pochodzący z filmu „Pokój saren" Lecha Majewskiego, z choreografią przygotowaną przez Iwonę Pasińską, dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. W czasie obrad Jury widzowie programu mogli podziwiać występ ubiegłorocznej zwyciężczyni Pauliny Bidzińskiej oraz finalistę Konkursu z 2015 roku Mariusza Morawskiego, którzy zatańczyli do utworu „Out of breath" Ezio Bosso.

Znamy wszystkich finalistów

Znamy wszystkich finalistów

Finał Młodego Tancerza Roku 2019 będzie można śledzić 25 czerwca o godzinie 20 na antenie TVP2, TVP Kultura oraz w serwisie vod.tvp.pl

Ewelina Cieśla z „dziką kartą”

Ewelina Cieśla z „dziką kartą”

Ewelina Cieśla ma dwadzieścia lat. Studiuje na Akademii Sztuk teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Wydział Teatru Tańca w Bytomiu), na kierunku aktor-tancerz.

W ramach programu Erasmus na rok 2019/2020 zakwalifikowała się na wymianę do Codarts Rotterdam Dance Academy (Holandia). W kolejnym roku szkolnym weźmie udział w półrocznej wymianie z Beijing Dance Academy (Chiny).

W 2017 roku zajęła pierwsze miejsce w kategorii solowej na Festiwalu Tańca „Intermedium” w Krośnie. W 2015 i 2016 roku zdobyła drugą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Współczesnego „Kontrasty” w Mielcu.

Występowała w Zespole Tańca Współczesnego STRECZ i Zespole Tanecznym Kleks. Zna między innymi polską techniki tańca współczesnego, floorwork, technikę Marty Graham, technikę Jose Limona, taniec klasyczny, breakdance, taniec do hip-hopu i muzyki house. Brała udział w wielu warsztatach, ucząc się u nauczycieli polskich i zagranicznych.

Ewelina interesuje się nie tylko tańcem i aktorstwem, lecz także neurokognitywistyką i anatomią, malarstwem oraz piłką nożną i siatkową.

Finał Młodego Tancerza Roku 2019 będzie można śledzić 25 czerwca o godzinie 20 na antenie TVP2, TVP Kultura oraz w serwisie vod.tvp.pl

II półfinał 2019

II półfinał 2019

Prestiżowy konkurs organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem przedsięwzięcia jest promocja utalentowanych uczniów szkół baletowych. W zmaganiach półfinałowych mierzy się czternaścioro tancerzy, w pierwszym półfinale występują: Alan Polański, Łukasz Bałoniak, Nikola Dworecka, Julia Ciesielska, Viviana Zajączkowska, Ewelina Cieśla i Judyta Pakulska.

I półfinał 2019

I półfinał 2019

Prestiżowy konkurs organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem przedsięwzięcia jest promocja utalentowanych uczniów szkół baletowych. W zmaganiach półfinałowych mierzy się czternaścioro tancerzy, w pierwszym półfinale wystąpią: Gabriela Dąbek, Dominika Woszek, Kasper Górczak, Mikołaj Czyżowski, Paulina Grodzińska, Zofia Korpacka i Helena Kozaczko.

Młody Tancerz Roku 2019: pierwsze wybory

Młody Tancerz Roku 2019: pierwsze wybory

– Ten konkurs otwiera bardzo dużo dróg, daje dużo możliwości i znajomości. Przynosi rozgłos i promocję. Po tym konkursie jest dużo łatwiej zaistniej – podsumowuje Paulina Bidzińska, zwyciężczyni poprzedniej edycji konkursu Młody Tancerz Roku. – W tym roku kolejna jego edycja. – Jury dokonało już wyboru kryteriów, jeśli chodzi o ocenę. Pierwsze to kryterium techniczne, drugie wiąże się z działaniem artystycznym – mówi Aleksandra Dziurosz, jurorka tegorocznego konkursu. 4 i 11 czerwca na antenie TVP Kultura widzowie zobaczą zmagania półfinałowe, w których poznamy 14 młodych tancerzy. Następnie jury złożone z autorytetów w dziedzinie tańca wybierze najlepszych 6 uczestników finału.

Młody Tancerz Roku 2017: Paulina Bidzińska najlepsza!

Młody Tancerz Roku 2017: Paulina Bidzińska najlepsza!

Paulina zaprezentowała się w „Diamentowym śnie” Juliena Marchala do choreografii Anny Śmiganowskiej.
Jury miało duży problem z wyborem, ponieważ wszyscy tancerze reprezentowali wysoki poziom. Do ścisłego finałowego pojedynku wybrano Paulinę Bidzińską i Hannę Szychowicz. Lepsza okazała się Paulina.
Nagrodę w wysokości 20 000 zł. ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
Paulina otrzymała też nagrodę Narodowego Centrum Edukacji w wysokości 15 000 zł. Ufundowaną przez Zdzisława Bojanowskiego dla najlepszej tancerki ze szkoły baletowej.
Nagrodę Instytutu Muzyki i Tańca otrzymała Hanna Szychowicz – jest to udział w wybranych przez uczestniczkę warsztatach do kwoty 10 000 zł. Przewodnicząca jury Iwona Pasińska ufundowała swoja nagrodę jaką jest udział w Laboratoriach Twórczych w Poznaniu przekazała Bartłomiejowi Malarzowi.
Nagrodę publiczności otrzymała Pola Gonciarz.
Gratulujemy!

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy Praga 2017

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy Praga 2017

W tym roku w Pradze o tytuł najlepszego młodego tancerza Europy będzie walczyć ośmioro uczestników, którzy reprezentują Czechy, Słowenię, Niemcy, Maltę, Norwegię, Portugalię, Szwecję oraz Polskę. W naszych barwach wystąpi zwyciężczyni tegorocznego Konkursu Młody Tancerz Roku Paulina Bidzińska, która zaprezentuje się w specjalnie przygotowanej na tę okazję choreografii Jacka Przybyłowicza. Młodych tancerzy oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie Daria Klimentov, Ambra Succi i Itzik Galili. Konkursowe emocje na żywo 16 grudnia 2017 r. w TVP Kultura o godz. 20.00

Paulina Bidzińska i Hanna Szychowicz: Finałowy pojedynek!

Paulina Bidzińska i Hanna Szychowicz: Finałowy pojedynek!

„False Awakening” – muzyka John Petrucci. Choreografia: Jacek Przybyłowicz.

Pierwsze próby

Pierwsze próby

Uczestnicy programu rozpoczęli pierwsze próby.