Młody Tancerz Roku

Kasper Górczak

Siedemnastoletni Kasper Górczak uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.

Jest laureatem stypendium artystycznego Fundacji Balet w Szczecinie (nagroda IX i XII Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Złote Pointy” 2016 i 2019), stypendium artystycznego – nagrody specjalnej Vladimira Issaeva (XII „Złote Pointy”), stypendium artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego (2017, 2019), stypendium „Zawodowcy w łódzkim” (2018/2019), wcześniej stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).

Zajął pierwsze miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołłowskiego w Gdańsku, w kategorii tańca klasycznego w grupie w młodszej, a następnie grupie średniej chłopców (2017, 2019). W VI Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Pilznie w kategorii junior zdobył drugą nagrodę, dwukrotnie wygrał Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych w Koszęcinie. Zdobył także nagrodę na VII Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy w Poznaniu.

Wygrał wiele nagród za taniec towarzyski: w konkursach w Wejherowie, Łodzi, Koninie, Opolu Lubelskim, Nowej Soli, Lublinie, Łomiankach, Rybniku, Radoszynie, Rędzinach, Pruszkowie Poraju a także w Hradcu Králové (Czechy) . Zdobył pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Polski w tańcach latynoamerykańskich w Mistrzostwach Polski w Tańcach Latynoamerykańskich „Ciechocinek Cup”.

Występował na Gali Baletowej Teatru Wielkiego w Łodzi, na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, w Teatrze Muzycznym w Łodzi, w Filharmonii Łódzkiej, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi i Akademii Muzycznej w Łodzi. Dwa razy brał udział w projekcie „Młody Duch Tańca”, a także w XXX Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Choreografii w Witebsku, Rubinstein Piano Festivalu w Filharmonii Łódzkiej, „Szalonych Dniach Muzyki” w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej. Dokształcał się na warsztatach tańca hiszpańskiego, współczesnego i klasycznego.

Interesuje się muzyką, grą na instrumentach (gitara akustyczna, elektryczna, keyboard), astronomią, fizyką, windsurfingiem i aktorstwem.