Młody Tancerz Roku

Gabriela Dąbek

Dziewiętnastoletnia Gabriela Dąbek pochodzi z Kielc. Uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

Praktyki sceniczne odbyła w Operze Śląskiej, w spektaklach: „Dziadek do Orzechów”, „Pan Twardowski”, „The Beatles&Queen”. Również w Operze Śląskiej występowała na Międzynarodowych Galach Baletowych. W 2015 roku wzięła udział w warsztatach baletowych w John Cranko Shule.

Tańczyła w choreografii „Contact Fabrik” Bartłomieja Malarza, nagrodzonej pierwszym miejscem na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym dla Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej w Bytomiu 2018. Jako solistka występowała w projekcie „Młody Duch Tańca” (2017-2018). Współpracowała z takimi choreografami jak Jacek Przybyłowicz, Katarzyna Kozielska, czy Anna Nowak.

Jest finalistką Ogólnopolskich Spotkań Młodych Tancerzy w Bytomiu (2017) i zwyciężczynią XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku (2019) w kategorii tańca klasycznego w starszej grupie dziewcząt. Otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Baletowym „Złote Pointy” w Szczecinie oraz zaproszenie na Miami International Ballet Competition (2019). Brała też udział w Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Pilźnie (2018).