Młody Tancerz Roku

Mikołaj Czyżowski

Mikołaj Czyżowski ma 18 lat i pochodzi z Lublina. Uczy się w Warszawie, w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza.

Swoim doświadczeniem scenicznym mógłby obdarzyć kilku tancerzy oraz choreografów. Występował m.in. na deskach Teatru Wielkiego–Opery Narodowej w Warszawie, Opery Śląskiej w Bytomiu – nierzadko we własnych choreografiach.

Wciąż ma potrzebę doskonalenia i otwierania w sobie nowych przestrzeni dla tańca i improwizacji. Chętnie uczestniczy w różnych warsztatach tanecznych – od Warszawy po Florydę. Za swoje osiągnięcia w roku 2017/2018 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku zdobył pierwsze miejsce w grupie starszej w kategorii taniec klasyczny na XXI Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku. Jest laureatem VII Ogólnopolskich Spotkań Konkursowych Młodych Tancerzy w Poznaniu, gdzie otrzymał nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej ( możliwość udziału w międzynarodowych warsztatach tanecznych w John Cranko Schule w Stuttgarcie) oraz IV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych dla Uczniów Ogólnokształcących Szkół Baletowych (I miejsce w kategorii polskie tańce narodowe – taniec zespołowy). W 2018 roku zdobył wyróżnienie na X Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Bytomiu.