Młody Tancerz Roku

Aleksandra Dziurosz

Tancerka, choreografka oraz nauczycielka tańca współczesnego, ruchu scenicznego i improwizacji. Zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca.

Doktor habilitowana sztuki w zakresie tańca, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, pomysłodawczyni i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, dyrektor Warsaw Dance Days. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego, kierownik artystyczna Chopin University Dance Company, autorka i organizatorka programu Warszawskie Centrum Tańca, współautorka i współorganizatorka Warszawskiej Platformy Tańca 2014-2016, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca.

Ukończyła Państwową Szkołę Baletową im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, oraz studia z pedagogiki baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uczęszczała także na Podyplomowe Studia Teorii Tańca.

Przygotowała choreografię do około 120 etiud tanecznych prezentowanych m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Stuttgarcie, Sewilli czy Tokio (np. „Dzień z Fryderykiem” oraz „Za-Mąż-Pójście”), oraz spektakli takich jak „Homo Querens”, „May then maiden”, „Roots”, „Come See Comme Ça”, „Niech żywi grzebią umarłych", „Chopin – ex-saturo”, „Trwa-nie”, „Ex-it”, „Kontrasty”, „Anioły”, „Few Few”, „Darkness. Spektakl multimedialny na kwartet smyczkowy, tancerza, aktora i taśmę”, „action. CONTRaction. REaction”, „Performer”,  „His Est Caritas”, „Kolarz. Niepowtarzalne zderzenie z czasoprzestrzenią” i „Zocha” (o Zofii Stryjeńskiej).

Tworzyła m.in. dla Polskiego Teatru Tańca, Kieleckiego Teatru Tańca, Praskiego Baletu Kameralnego (Czechy), United Movement ze Szwajcarii, Conservatorio Profesional de Danza w Sevillii (Hiszpania), Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Powszechnego i Teatru Żydowskiego w Warszawie.  Jako autorka ruchu scenicznego w spektaklach operowych i teatralnych pracowała m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Studio i Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

W latach 2003-2008 była nauczycielem tańca współczesnego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, a w latach 2002-2004 w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Łodzi. Od października 2003 roku jest wykładowcą, od 2016 roku profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w zakresie tańca współczesnego, improwizacji, plastyki ruchu scenicznego i techniki ruchu. Pełniła tam również funkcje pełnomocnika Dziekana d.s. studiów niestacjonarnych (kierunek Taniec i prodziekana Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca.

Od 2008 do 2014 roku prowadziła własne Studio Tańca Współczesnego WTT działające przy Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Jest założycielem zespołu tanecznego ATELIER WTT skupiającym osoby niezwiązane zawodowo z tańcem. Zorganizowała liczne pokazy i spektakle taneczne oraz wydarzenia kulturalne m.in. w ramach autorskiego projektu Warszawskie Centrum Tańca.

W jury konkursu Młody Tancerz Roku zasiadała również w 2019 roku.