Młody Tancerz Roku

Artem Rybalchenko wygrał konkurs Młodego Tancerza Roku 2021

Artem Rybalchenko wygrał konkurs Młodego Tancerza Roku 2021. Zwycięzca otrzymał nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 20 tysięcy złotych oraz nagrodę ufundowaną przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, także w wysokości 20 tysięcy złotych.

Swoją nagrodę, w wysokości 15 tysięcy złotych, ufundował również Prezes Zarządu TVP S.A. Jacek Kurski. Otrzymała ją Jagoda Rusek. Oprócz niej Artem Rybalchenko w finale pokonał Annę Shmatchenko, Tamiłę Dudnik, Julię Bielską i Barbarę Postek. Wszyscy finaliści Konkursu Młody Tancerz Roku 2021 otrzymali nagrody rzeczowe. To Indywidualny pakiet konsultacyjno-warsztatowy „wspieraMY”, ufundowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca o wartości 8 tysięcy złotych.

Artem Rybalchenko jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Pochodzi z Ukrainy. W Polsce mieszka od 5 lat.

Dotychczasowe osiągnięcia Artema: II miejsce na konkursie w Kijowie, II miejsce na konkursie X-dance Festival w Macedonii, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie choreograficznym w Bytomiu. Odbył też tournée po Chinach.

Poza tańcem interesuje się modą i fotografią. Lubi muzykę elektroniczną i francuskie piosenki. W przyszłości chciałby być cenionym choreografem.

Tancerzy oceniało znakomite jury: Aleksandra Dziurosz − tancerka, choreografka, Zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, Iwona Pasińska − tancerka, choreografka, dyrektor Polskiego Teatru Tańca oraz Emil Wesołowski − tancerz, choreograf i pedagog.

Autorem scenografii był Radek Dębniak, wizualizacje przygotował Piotr Maruszak, a światło było autorstwa Adama Tyszki. Nad całością czuwał reżyser Grzegorz Sadurski. Program prowadziła Katarzyna Sanocka i Barbara Schabowska.